Tajemniczy nieznajomy

Z pewnością każdy kiedyś denerwował się na widok przychodzącego połączenia od „Numeru prywatnego”. Łatwo zapobiec takim niechcianym „wizytom” w przypadku posiadaczy smartfonów z systemem operacyjnym.

Telefony komórkowe z otwartym systemem operacyjnym od dawna mogą się pochwalić możliwością programowego filtrowania przychodzących rozmów i wiadomości SMS. Programy tego typu pozwalają zdefiniować konkretne numery telefonu, z których nie chcemy odbierać połączeń lub wskazać, że chcemy, aby telefon nie informował nas o próbie połączeń z numerów zastrzeżonych anonimowością. Podobne restrykcje można uruchomić dla wiadomości tekstowych. Kiedy zablokowany rozmówca spróbuje nawiązać z nami kontakt, program automatycznego odrzuci, a on usłyszy pikanie w słuchawce. Przewagą tego typu rozwiązań nad systemowym ACR jest to, że aplikacje filtrujące potrafią tworzyć dziennik, gdzie są zapisywane numery, z których ktoś próbował do nas dzwonić, liczba prób, a także godzina, o której miało to miejsce.

Użytkownikom telefonów z Symbianem i Windowsem Mobile można polecić program Easy Busy. Obsługa tego anglojęzycznego programu jest dziecinnie prosta. Aplikacja pozwala na stworzenie czarnej listy dzwoniących, których należy wskazać w książce telefonicznej lub wpisać numer natręta przy użyciu klawiatury. Program o swoim działaniu informuje nas niewielką ikonką na ekranie głównym. Easy Busy jest jednym z programów raportujących o próbach nawiązania kontaktów przez zablokowane przez nas osoby.

Posiadacze iPhone’ów mają niestety problem, jeśli chcą filtrować swe połączenia. By zainstalować odpowiednią do tego aplikację, należy najpierw wprowadzić telefon w tym jailbreak. Jeśli nasz telefon jest już złamany, w bazie instalatora Cydia odszukujemy program iBlacklist, który jest w języku polski. Pozwala on na tworzenie czarnych, a także białych list na usługi głosowe, a także na wiadomości tekstowe i multimedialne. Znaczy to tyle, że użytkownik iPhone’a może albo zablokować przychodzące rozmowy i wiadomości ze zdefiniowanych numerów albo zablokować wszystkie przychodzące połączenia i wiadomości, prócz tych, które pochodzą od osób wpisanych na białą listę. Jest to idealne rozwiązanie na urlop, gdy potrzebujemy być kontakcie jedynie z najbliższymi. Dodatkowo program ma kilka możliwości filtracji. Pozwala na jedynie wyłączenie dzwonka, gdy dzwoni ktoś z czarnej listy lub jego całkowitą blokadę. Na nasze życzenie iBlacklist może tworzyć raport informujący nas o swym działaniu.

Dla Androida najbardziej odpowiednią aplikacją do blokowania niechcianych połączeń jest bezpłatny program Call Wall. Jest to jedyna pozycja, która potrafi blokować także połączenia z numerów anonimowych i specjalnych. Wszystkie inne tego typu programy radzą sobie jedynie z numerami zdefiniowanymi, a do ich blokowania nie potrzeba żadnych dodatkowych aplikacji. Wystarczy, że w edycji kontaktu wybierzemy opcję Incomming Calls – Send directly to voicemail i od tego momentu przy próbie kontaktu z tego numeru telefon nie dzwoni, a rozmowa od razu jest kierowana na pocztę głosową. Reszta OS-ów ma analogiczne zastosowania.